17 Ekim 2018 , Çarşamba
Anasayfa / Güncel / İSTANBUL’DA JANDARMA VE POLİSİN İKİ KATI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ VAR

İSTANBUL’DA JANDARMA VE POLİSİN İKİ KATI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ VAR

İstanbul’da polis ve jandarmanın iki katı özel güvenlik görevlisi var

İstanbul’da huzur ve güvenin sağlanması amacıyla yaklaşık 45 bin polis ve jandarma çalışırken, kentteki AVM, iş yeri, site ve evlerde 83 bin 110 özel güvenlik görevlisi aktif olarak görev yapıyor.

İstanbul‘da huzur ve güvenin sağlanması amacıyla yaklaşık 45 bin polis, bekçi ve jandarma görev yaparken, AVM, iş yeri, site ve evlerde 83 bin 110 özel güvenlik görevlisinin aktif olarak çalıştığı, bunlardan 12 bin 240’ının tabancayla, 850’sinin ise uzun namlulu silahla görev yaptığı bildirildi.

Ticari, ekonomik, finansal, kulturel, egitim ve sosyal açıdan ülkemizin en onemli şehri olan İstanbul, nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık şehri olmasının yanı sıra, dünyadaki metropoller arasında da ön sıralarda yer alıyor.

Bu özellikleri nedeniyle asayiş ve terör alanında meydana gelen olaylarda da Türkiye’deki şehirler arasında ilk sıralarda yer alan İstanbul’da, güvenliğin sağlanması amacıyla emniyet ve jandarma yoğun şekilde çalışıyor.

83 bin 110 özel güvenlik görevlisi çalışıyor

Güvenlik güçlerinin çalışmalarının yanı sıra, güvenliğin sağlanması amacıyla iş yerleri kendi önlemlerini almaya çalışırken, özel güvenlik görevlilerinin sayısı da her geçen gün artıyor.

AA muhabirinin İstanbul Valiliği’nin istatistiklerinden derlediği bilgilere göre, İstanbul’da 701 özel güvenlik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu firmalarda aktif olarak 83 bin 110 özel güvenlik görevlisi çalışıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 38 bin 592 polis ve bekçi, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nda ise 6 bin 530 jandarma olmak üzere toplam 45 bin 122 kişi görev yaparken, şehirde çalışan özel güvenlik görevlisi sayısının, emniyet ve jandarma personelinden yaklaşık iki kat fazla olduğu görüldü.

İstanbul’daki özel güvenlik görevlilerinden 78 bin 214’ünün iş yeri, site ve evlerde, 4 bin 896’sının ise AVM’lerde istihdam edildiği belirlendi.

Kentte 130 bin 450 adresin güvenliğini sağlayan özel güvenlik görevlilerinin 12 bin 240’ı tabancayla, 850’si ise uzun namlulu silahla görev yapıyor.

Vali Şahin: İstanbul’daki mevcut güvenlik güçlerimizin neredeyse 2 katı

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nca 7 Şubat’ta düzenlenen, “Özel Güvenlik Görevlileri Eğitim Programı”nda yaptığı konuşmada, İstanbul’da yaklaşık 83 bin özel güvenlik görevlisi bulunduğunu hatırlatarak, “Bu, şu demektir; İstanbul’daki mevcut güvenlik güçlerimizin neredeyse 2 katı. Bu görevi birlikte bir eş güdüm, koordinasyon içerisinde yaparsak zannediyorum İstanbul’da suç ve suçluluk noktasında arzu ettiğimiz hedefi çok kısa sürede yakalarız.” ifadesini kullandı.

Şahin, “Özel güvenlik görevlilerinin görev alanları belki çok spesifik gibi görünebilir. Ama bazen öyle kritik noktalarda, öyle kritik görevlerde, öyle kritik müdahalelerde bulunuyorlar ki inanın bu ülkeye belki 50 yıl, 60 yıl emek sarf etseniz, o gün yaptığınız hizmetten daha iyi bir hizmet yapmamış olabilirsiniz.” değerlendirmesinde bulunarak, özel güvenlik görevlilerinin kendilerine güvenmelerini, suçlu ve suçluyla mücadele ederken, yasaların tanıdığı bütün yetkileri sonuna kadar hiç çekinmeden kullanmalarını istedi.

Anadolu Ajansı
  • 178
    Shares

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VELİLERİN NÖBET TUTTUĞU OKULDA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ İŞE BASLADI

Velilerin nöbet tuttuğu okula güvenlik görevlisi Davut CAN/İZMİR, (DHA) – İZMİR’in Çiğli ilçesinde, salı günü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir