17 Ekim 2018 , Çarşamba
Anasayfa / Dünya / RUSYA’DA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN GÜNLÜĞÜ 13-42 DOLAR

RUSYA’DA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN GÜNLÜĞÜ 13-42 DOLAR

Sıkkın bir yüz ifadesi, telsiz, üzerinde sarı harflerle “OHRANA” (GÜVENLİK) yazılı siyah üniforma… Rusya’nın hemen hemen tüm süpermarketlerinde, hastanelerinde, resmi bina girişlerinde, gaz istasyonlarında ve parklarında bu kombinasyonu görmek mümkün, yani özel güvenlik görevlilerini. Peki neden ülkede bu kadar çok güvenlik görevlisi var?

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Rusya’da 250 bin polis memuruna karşılık 1,5 milyon güvenlik görevlisi bulunuyor. Bu sayı, çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 2’sine karşılık geliyor.

Rusya’da güvenlik görevlisi furyası diğer pek çok şey gibi Sovyetler Birliği’nin yıkılmasını takip eden 90’lı yıllarda başladı. Özel mülkiyetle birlikte özel güvenlik doğdu.

 

RBTH’nin derlemesine göre, insanların güvenlik görevlisi olmayı tercih etmesinde bunun ucuz ve kolay edililen bir “beceri” olmasının payı yüksek.

Bir güvenlik görevlisi 70 saatlik eğitimin ardından sahaya çıkabiliyor. Moskova’da bu sürecin maliyesi sadece 10 bin ruble (169 dolar). Silah taşıma ruhsatı ise 5 bin ruble (84 dolar). Bu bakımdan paraya ihtiyacı olan bir öğrenci ya da emekli kolayca güvenlik görevlisi olabiliyor.

 

Peki güvenlik görevlileri ne kadar kazanıyor?
Silah taşınmasını gerektirmeyen basit bir güvenlik işinde bir günlük ücret 800 ile 2 bin 500 ruble arasında değişiyor (13-42 dolar).
University of Chicago and Higher School of Economics’ten Profesör Konstantin Sonin, Rusya’daki güvenlik görevlisi çılgınlığını polisin yetersiz çalışmasına ve düşük emek üretkenliğine bağlıyor. Sonin, Amerika’da kafe ve restoranlarda güvenlik görevlisi bulunmadığını aktarıyor. Buna göre, eğer biri aşırı davranışlarda bulunursa garson hemen polisi arayabilir.
Öte yandan, bunca güvenlik görevlisine rağmen, Rusya’nın Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı güvenlik endeksinde 136 ülke arasında ancak 109. olabildiğine dikkat çekiliyor.
Kaynak:Turkrus.com
  • 24
    Shares

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FUTBOLCUNUN ŞUTU ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN DALAĞINI PARÇALADI

İtalya Serie A’da Inter’in geçtiğimiz Pazar günü Torino ile karşılaştığı mücadelede inanılmaz bir olay yaşandı.Torino’nun 1-0 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir