18 Ekim 2018 , Perşembe
Anasayfa / Hukuk / İŞÇİNİN İŞ SÖZLEŞMESİ YAPILIRKEN İŞVERENİ YANILTMASI

İŞÇİNİN İŞ SÖZLEŞMESİ YAPILIRKEN İŞVERENİ YANILTMASI

Av. Mehmet Bakır Bayık
facebook.com/bayikhukuk/

 

İŞÇİNİN İŞ SÖZLEŞMESİ YAPILIRKEN İŞVERENİ YANILTMASI HAKLI FESİH SEBEBİDİR.

İş sözleşmesi yapılırken sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli nitelik veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bu özelliklerin kendisinde olduğunu işverene ibraz ettigi belgeler ile belirterek, gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması halinde işverenin haklı fesih sebebi ortaya çıkar .

Örneğin, sahte diploma sunmak, mesleki yeterliliği olmadığı halde bu yönde sahte belge vermek, başkasının özel guvenlik kimlik kartini sunmak, sabikali olduğu halde sabikasiz oldugunu beyan etmek durumlarında işveren açıkça yanıltılmıştır.
Bu kişilere gerçekte var olmayan niteliklerinin karşılığı ücret ödenmesi gerekeceğinden işveren yanıltıldığını öğrendiğinde haksız ödenen ücretlerin iadesini talep edebilir.

Hesaplama aradaki emsal ücretin farkı dikkate alınarak yapılır. İşverenin, fesih nedeni olan hileli davranışın ortaya çıkmasından itibaren 6 işgünü içerisinde fesih hakkı kullanılması gerekir. Feshe yetkili makama bildirilmeden önce yapılan soruşturma süreyi başlatmaz.
Fesih süresi feshe yetkili makama bildirilmeden itibaren başlar.

Altı günlük sürenin geçirilmesi halinde yapılacak fesih haksız fesih olacaktır.
İşveren bildirim yapmaksızın sözleşmeyi feshedebilir. Herhangi bir fesih ihtarına lüzum yoktur. Feshin yazılı olması geçerlilik değil ispat şartıdır. Feshin haklı olduğunu ispat yükü işveren üzerindedir.

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3’LÜ VARDİYA DA, HAFTALIK VARDİYA DEĞİŞİMİ VE HAFTALIK İZİN

SORU: Biz bir kamu kurumda güvenlik görevlisi olarak çalışıyoruz. Üç vardiya şeklinde çalışıyoruz, her hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir