15 Kasım 2018 , Perşembe
Anasayfa / Yazarlar / ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ OLARAK EL VE KAPI DEDEKTÖRLERİNİ NE KADAR KULLANMAYI BİLİYORUZ

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ OLARAK EL VE KAPI DEDEKTÖRLERİNİ NE KADAR KULLANMAYI BİLİYORUZ

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ OLARAK EL VE KAPI DEDEKTÖRLERİNİ NE KADAR KULLANMAYI BİLİYORUZ ?

Bugun eşimle ve çocuklarımla İstanbul’da bir AVM’de gezelim dedik, 2 kapı dedektörü, 1 x-ray cihazı, toplamda 3 özel güvenlik görevlisi meslektaşımız giriş noktasında görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Bir arkadaşımızın elinde el dedektörü var. Giriş noktası yoğun, eşim geçti, yandan bariyeri açarak çocuk arabasıyla çoçuklarımı kenarda beklemeleri için bıraktım, malum kış mevsimi üzerimizde montlar mevcut bu montlar genelde ufak tefek metal materyallere sahip, fermuar ve düğme kısımlarında, genel olarak çoğu insanda bu metal materyalli montlar var yani demek istediğim cihazın metal hassasiyet derecesi ayarlanmazsa bip biiiip sesini her geçişte duyabilirsiniz ve yogunluktan kaynaklı düzensiz geçişlerde de bu sesle devamlı karşı karşıya gelmek zorunda kalırsınız.
Normalden fazla hassasiyet derecesi olduğunu basit bir şekilde bu cihazları kullananlar rahat bir şekilde anlayabilirler, 2005 den bu yana bu sektörün içindeyim 2005 yılında bu hassasiyet ayarlarını bizde elimizde yapardık deneme yanılma yöntemiyle, ve bunu yaparken silahlara yakın bir metal yoğunluğu olan demirlerle deneme yapardık, muhtemelen kapı teknolojileri hala daha aynı ve manuel hassasiyet ayarı yapılıyor elle, ama kimler nasıl yapıyor orasını bilmiyorum.
Ve sıra bana geldi üzerimdeki cep telefonumunu sepete bıraktım, yanılmıyorsamda cebimde metal olarak telefon şarj aleti ve ikili bir anahtar vardı, yalan değil anahtarla şarj aletini çıkarmaya gerek duymadım metal oranları düşük düşüncesiyle, ve meslektaşım o kelimeyi söyledi “beyfendi tekrar geçermisiniz 😀” tekrar geçin teklifi benden hariç çok giriş yapan kişilere yapılıyordu, tekrar geçermisiniz kelimesine oldum olası hiç anlam veremiyorum zaten, Hayır tekrar geçince ötmeyecek olsa geçeyim, yüksek yapılan hassasiyet ayarı neye göre kime göre kim tarafından yapılır hala anlamış değilim.
Bunu bildiğim için açtım kollarımı “el dedektörü ile arama yapabilirsiniz” dedim.
Meslektaşım muhtemelen yeni göreve başlamış bir arkadaş 23-24 yaşlarında, aramaya başladı, ama devamlı cihaz hep vücuda temas ediyor, ve paso ötüyor küçük mont meteryallerinden dolayı.
Vücudun genel arama noktaları vardır bunların en başında bel bölgesi gelir, saolsun meslektaşım tecrübe sahibi olmadığından mı, cihazı kullanmayı bilmediğinden mi, yoksa sırf formaliteden iş yapıyor durumunda olduğundan mı, ne yapmaya çalıştığını anlamadım. Montun cebini açıyorum “anahtar” diyorum, ve arkadaş hala daha kafasına göre devam ediyor “tamam mı” diyorum, “arama bitmedi daha” diyor. Uzadıkça uzadı yani.
Baktım olmuyor, Çıkarttım montu x-ray cihazına koydum, kapıdan tekrar geçtim “oldu mu şimdi” dedim. “Oldu” dedi.
Ben gayet sakin ve sabırlı bir kişiyim 13 yıllık meslek hayatımda bile nadirdir sinirlendiğim kişilerle diyologlardan dolayı, ve bu duruma da sakin yaklaştım, ve nihayetinde AVM’nin içindeydim 😀
Acaba dedim yine de ve bi müddet kapı kontrol noktasını göreceğim bir yerde yine uygulamalara baktım bi müddet, fakat bu tarz uygulama tek bana gelmemiş aynen devam ediyordu.
Neyse biz konumuza dönelim, giriş esnasındaki uygulama şekillerini sizlere tek tek anlattım, tahminimce tüm AVM noktalarında işleyiş bu şekil, kimlerin ne şekil nasıl yaptığı belli olmayan manuel kapı ayarları, bilinçsiz el dedektörü ile arama uygulaması, bence bu konularda meslektaşlarımızın biraz daha bilinçlenmesi ve bilgilenmesi düşüncesindeyim. Haa diyeceksiniz ne kadar para o kadar köfte eyvallah orası öyle ama birisi gelir “siz napıyorsunuz” dediğinde size yaptığınız uygulama şekli yüzünden lafı soktuğu zaman kırılmaca darılmacada yapmayın o zaman…
Saygılarımla..

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÇSGB’DAN HERKEŞE ZAM, AMA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNE YOK

  * Görevini ateşli silahlarla icra eden özel güvenlik görevlilerine, fiilen çalışılan günler için 2,00(iki)TL/Gün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir