17 Ekim 2018 , Çarşamba
Anasayfa / Yazarlar / ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN %70’İ SENDİKALARDAN UZAK

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN %70’İ SENDİKALARDAN UZAK

Türkiye’deki her iş kolu alanında sendikalar mevcuttur, farklı iş kollarında bulunan, farklı farklı konfederasyonlara bağlı ve bağımsız olarak faaliyetlerini yürüten, totalde 20 farklı iş kolunda 160’ın üzerinde işçi sendikaları var.

Bu sendikalardan 19. iş kolu olan Savunma ve Güvenlik iş koluna bağlı toplam 9 tane Özel güvenlik görevlilerinin üye olabileceği farklı konfederasyonlara ait ve bağımsız olarak faaliyetlerini yürüten sendika var.

Sektördeki özel güvenlik görevlisi sayısı 303.000 ‘i geçti, Türkiye genelinde Özel güvenlik görevlilerinin çalıştığı iş yeri sayısı ise 22.216…

Peki ya sendikalara üye olan özel güvenlik görevlisi sayısı ne kadar ?

~93.850 kişi…

9 sendikadan 4’ünün sayısı 200 üyenin altında.

Yani yüzdelik olarak %30’un üzerinde, %70 lik bir kitle tercihlerini sendikasız çalışmaktan yana kullanıyor.

Peki neden bu kadar aşırı bir çoğunluk yasal olarak engel taşımayan sendikal haklarını kullanmıyor olabilir ?

Tek sebep baskılara maruz kalmak mı ?Sendikaya üye olursa, işten atılır, işsiz kalırım korkusu mu ?

Evet, bu korkular var, çünkü bu baskılar nedeniyle sendikaya üye olamayan çok kişi var, ama %70’lik kısım tek bu nedenle sendikalara üye olmuyor dersek, haksızlık yapmış oluruz. Bu konuda sendikaların hiç hatası, hiç noksalığı yok, demiş gibi birşey oluyoruz, burada kaynaklanan üye olmak istememe durumundan bir nebze sendikaların genelide de sorumludur, gerçi sendikalı olmak istememekte “Ben böyle iyiyim” demekte ayrı bir tercih nedeni olarakda görülebilir bu kapsamda.

Genel olarak zaten bakılırsa, Sendikanın amacı nedir ? diye, aklımıza ilk gelenler, Yasalar çerçevesinde haklarımız olarak, alınamayan ve verilmeyen maddi kazanımları almak,hukuksal olarak sorunlar yaşanıldığın da, üyesi olduğumuz sendikadan manevi anlamda ve hukuksal anlamda destek beklemek, bunların haricinde zaten bir üyenin beklentisi olmaz, zaten bu haklardan yararlanmakta üye olanlara yeter, ama bu kazanımlar ve haklar gerçekleştirilmezse sendika üyeliğinin bir anlamı yok, sendikaların üye sayısını arttırmaktan başka birşey yapmış olmayız ve sendikalara üye olmayız. Bakıldığı zaman zaten bu %30’luk sendika üyelerinin içinde kaçı toplu sözleşmeden yararlanmış, nasıl bir kazanım elde etmişler derseniz, bu konuda detaylı bilgiye sahip olmadığımdan net birşey söylemek yanlış olur. Fakat şunu diyebilirim ki, sendika üyesi olup da toplu sözleşme haklarından yararlanan ve gerçek anlamda istenilen haklarını kazanan üye sayısı, %30 üye içinde çok az. Yani üyelerin çoğu hala sendikal haklarını kazanmayı bekliyor. Ne zamandır bekliyorlar onu da bilmiyorum. Ama bildiğim birşey var “Sıkıntı var”

İşte bu aşamada sorunun kaynağının sendikalar olduğunu görüyoruz, maksadım sendikaları kötülemek değil, sadece işleyiş sistemlerinin yanlışlığını göstermek, bu yanlışlarla devam edilirse kazanım gerçekleşmez. Hatta, üye nasıl kazanılmaz ve nasıl var olan üyeleriniz sizden kopar… bunu bile diğer sendikalar temsilcilerine ders olarak verir, sayenizde.

Bu doğrultudaki en büyük yanlış zaten, “Hadi üye yapalım, hep üye yapmaya çalışalım, yeter ki üye yapalım da nasıl yaparsak yapalım” mantığı, bu mantık saadet zinciri mantığıdır. Üstüne basa basa hep vurguladım ve burda da vurgulayacağım, buradaki en büyük hata, üye yapma mantığı ile yapılan reklamvari tarz yapılan hareketlerdir. Eğer sendikacılık faaliyetleri sadece reklam yapma üzerine kurulmuşsa elinizdeki %30’ada “BayyyBayyyy” dersiniz.

Yapılacak doğru işleyişle, hem Özel güvenlik görevlileri kazanacaktır hem sendikalar. Reklam kokan hareketler yapılmadan, gerçek anlamda asıl olan sendikal faaliyetler neyse onlar yapılırsa herşey daha güzel olacaktır. Temsilccilerinize üst seviye de eğitimlerini verip, yapılacak sendikal faaliyetlerin nasıl olacağı bilgilendirilirse, özel güvenlik görevlileri de sadece reklam dinlemek zorunda kalmazlar.

Özel güvenlik görevlilerinin duymak istediği kesinlikle reklam değildir.

Kaynak: SecurityTurk.Net

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 44
    Shares

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÇSGB’DAN HERKEŞE ZAM, AMA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNE YOK

  * Görevini ateşli silahlarla icra eden özel güvenlik görevlilerine, fiilen çalışılan günler için 2,00(iki)TL/Gün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir