16 Kasım 2018 , Cuma
Anasayfa / Yazarlar / ÖZEL GÜVENLİK SENDİKALARININ SOSYAL MEDYA SAVAŞI

ÖZEL GÜVENLİK SENDİKALARININ SOSYAL MEDYA SAVAŞI

ÖZEL GÜVENLİK SENDİKALARININ SOSYAL MEDYA SAVAŞI

Merhaba,
Malumunuz sektörmüzdeki sendikalarımızı bilmeyen, duymayan yoktur. Bu yazımda sendikaların isimlerini kullanmadan gözüme çarpan olayları siz değerli meslektaşlarımızla paylaşmak istiyorum.
Tüm işçi sektörlerinde olduğu gibi bizim sektörmüzde de sendikalar mevcuttur, fakat diğer sektörlere nazaran bizim sektördeki sendikacılık anlayışı biraz farklı gibi, bunu sizlerde farklı sendikalara ait temsilcilerin paylaşımlarına bakarak da farkedebilirsiniz.
Sosyal medya bir bilgilendirici paylaşım yapmak için en etkili yerdir doğal olarak bunu herkes bilir, Sendikalarda normalde, özlük hakları, bilgilendirmeler, iş kanunu, özel güvenlik yasası, sendikal haklar, kısacası bu tarz paylaşımlar yapmak için sosyal medyayı kullanır düşüncesindeyiz.
Her sendikanın avukatları olduğunu, her ilde 1 temsilcisi olduğunu düşünürsek, ortalama 3 sendika saysak toplamda bu tarz paylaşımlar yapmasını düşündüğümüz kişi sayısı 250 civarı gibi en az.
Ama ne mi oluyor ?
Bu tarz paylaşımlar yerine, bu sendikacılar, genellikle reklam vari paylaşımlar yapmaya özen ve öncelik gösteriyor, mesela boy boy toplu sözleşme portleri , e-devlet kodları, hep kendi sendikalarını öven paylaşımlar yani.
Peki öncelik bu tarz paylaşımlar mı olmalı?
Hayır.
Hadi bu tarz paylaşımları geçtik, varsın olsun reklam sendikacılığı deriz bizde, fakat bu paylaşımlar bu kadarla da kalmamakta, biraz paylaşım boyutları abartılmakta ve dengesizleşmekte,
Peki nedir bu paylaşımlar ?
Facebook profilimde farklı sendikalardan il temsilcisi çok kişi var, öyle 5-10 kişi falan değil bu kişi sayısı, ve bu arkadaşların paylaşımları dikkatimi hep çekmiştir her zaman, saygı çerçevesini aşan paylaşımlar gördüğümde, hep sormuşumdur kendi kendime,
“- Bu kişiler mi sektördeki sendika temsilcileri, amaç ve gaye ne ? Bunların asli görevi, fazifesi nedir ?”
Öyle paylaşımlar oluyor ki, yazımın başlığında yazdığım gibi, tamamen bir nevi sosyal medya savaşı yapıyorlar resmen kendi aralarında,
Bir sendika temsilcisi yazmış, diğer sendika başkanına aba altından resmen fetöcü yakıştırması yapmış, diğer sendika temsilcisi, bir diğer başkana sendikadaki harcamalarla ilgili sözde soruyor, diğer temsilci, yazıyor yok mahkeme sonuçlanmış herşey kanıtlanmış artık ona yol görünmüş tarzda, bir başka paylaşım da bir sendikanın il temsilcisi aynı ildeki diğer il temsilcine laf atar,
Bu nedir Allah aşkına yaa!
Haaa bir de favori paylaşımım var onu söylemeden geçmek istemem,
Bir sendikanın yine bir il temsilcisi, sendika ve kişi ismi yine lazım değil, çünkü amaç bu değil,
Paylaşım, 15 Kasım 2016 yılına ait bir haber paylaşımı, evet yani bir sendika temsilcisi başka bir sendika temsilcisinin haberini, sırf karşıt bir öngörü oluşturma düşüncesiyle, takipçilerine yada sosyal medyada paylaşılması düşüncesiyle 2016 yılına ait haberi yeni gibi paylaşıyor,
Haberin konusu ne peki derseniz ?
Bir sendikanın il temsilcisi sorgu amaçlı bir kaç kişiyle beraber FETÖ/PYD kapsamında gözaltına alınıyor, ve bu kişi bir kaç gün gözaltında kalıyor haberde bununla alakalı 15 kasım 2016 tarihli bir haber ve bu kişi bir kaç gün sonra serbest kalıyor, ve bu kişi hakkında da tekrar bu kapsamda herhangi bir tutuklama veya gözaltı kararı duymadım, fakat bu paylaşım yapan meslektaşımız bunu bilmiyor mu?
Biliyor tabiki, bende dayanamadım,yaptığı bu paylaşımın altına bağımsız,herhangi bir sendika üyesi ve temsilcisi olmadığımı belirterek,düşüncemi yazdım, akabinde belirli bir süre sonra bir bakayım yorum veya bir tepki var mı diye, bildirim yok, dedim bu temsilcinin profiline bakayım paylaşım duruyor mu? Ama giremedim profile, Çünkü bu kişi beni engellemiş,sebebi malum,yaptığım yorum etkili olmuş ki engeli basmış bize.
Amaç ne diye merak ettim ve farklı bir facebook hesabıyla bu sendika il temsilcisine ulaştım.
-Selamun aleyküm, dedim,
-‎Engellemeden uslubunca size bir kaç soru sormak istiyorum,dedim,
-‎İl temsilsimisiniz, dedim.
-‎Evet,dedi
-‎Az önce bir paylaşımınıza yorum yaptım saygı çerçevesinde ama beni engellemissiniz, dedim.
-‎Paylaşımlarıma yorum yapılmasını istemiyorum,dedi(Haklı kendince ama işine gelen yorumları silmemiş tabiki)
-‎Yorumu silseydiniz,beni neden engellediniz,dedim.(Ses yok,Kestirip atma düşüncesiyle)
-‎Kendinize iyi bakın, dedi.
Haber hakkında detaylar söyledim bu kişiye,neden bu şekil bir paylaşım yapma gereksini mi duydunuz dedim.
(Bana dediğini kelimesi kelimesi yazırorum)

-‎…….. Sendikası bütün kurumlara gitmiş, ……. Sendikası kapanacak arkadaşlar diyor, kayyum atanmış biz ak parti den görevlendirildik gidin böyle deyin diyorlar doğrumu bu,Bütün üyelerin kafasını Allah bullak etmişler,Bende haber sitelerine girdim bunu buldum paylaşım yaptım üyelerin kafasındaki soru işaretleri gitti yerinde kalmaya karar verdiler,…yazmış il temsilcisi.
-‎yani misilleme yapıyorsunuz,Doğrumu bu ? Dedim
-‎Yahu her neyse sen neyin peşindesin,Ne öğrenmek istiyorsun, demiş
-‎Veee…
Yine engellemiş..
İşte arkadaşlar,sektörümüzdeki sendikaların gidişhatlarından bir kaç örnek size,
Sektör de 300.000 kişi var yani hali hazırda sendikaya üye olabilecek,
300.000 kişi biz kapalım mücadelesindeler hepsi, başka sendikalara bırakmayalım,ne şekilde nasıl olacaksa olsun, her türlü yol mübahtır anlayışıyla izlenen bir yol var ortada.
Affınıza sığınarak, önce siz değerli meslektaşlarımıza sonra da sendika yöneticileri ve il temsilcilerine bir kaç kelamım olacak.
Saygıdeğer meslektaşlarım, bu tarzda bir yol izleyen sendikaların bakış açısı odaklıdır ve bu yapı kolay kolay değişmez,öncelikli amacı üye kapma düşüncesi ve reklam düşüncesi olan bir sendikacılık anlayışı sizlere hiçbir kazandırım getirmez, sadece oyalama taktikleri izleyerek hep daha fazla üye, daha fazla üye yapalım diyerek,hali hazırda var olan üyelerin sorunlarıyla istekleriyle pek ilgilenemezler. Bu durumda sizlerin yapması gereken bu tarz bir davranış sergileyen sendikalardan uzak elinizde sadece boşa harcanmış bir zaman kalır. Sizlerle görüşmeye gelen bir temsilciyi dinlemeyin demiyorum böyle bir sendikal oluşum düşünceniz varsa, fakat tek bir sendikaya bağımlı diğer sendika temsilcileriylede görüşün, bu tarz bir hareket sizler için daha verimli olacaktır. Farklı kişilerden farklı bilgiler sizler için her zaman daha iyidir. Bu şekilde bir yol izleyerek tercih yapacağınız sendika daha veeimli olacaktır. Hepsi de aynı diyen arkadaşları duyar gibiyim, ama şu sistemde yapacak izlenecek bir yol yok malesef,
Bir de şu durum var tabiki çalıştığınız iş yeri veya kurum gelir şu sendikasına üye olacaksınız diye bir teklifte bulunabilir, bu gibi durumlarda da temkinli yanaşmak ve mesai arkadaşlarınızla fikir alışverişi yapmak gerekir. Sonuçta bize diretilen bir sendika var peki neden bu sendika ?, diye sorgulamak gereklidir. Amaç nedir ? Düşünce nedir ? Ortada bir sendikalaşma fikri yokken neden yönetimler size şu sendika der? Birlikte harekwt etmek her zaman size kazandırır, bireysel sorgususuz,sualsiz hareketler ise hep başkalarına kazandırır.
Gelelim size, Sendika Yöneticileri ve Temsilcileri,
Gerçekten sergilediğiniz sendikacılık özel güvenlik sektörünün gelişmesini ve ilerlemesini mi sağlıyor ? Gerçekten yaptınız bu sendikacılık anlayışı özel güvenlik meslektaşlarımızın ne kadar yararına ? Bu sendikacılık anlayışı meslektaşlarımızın yarına değilse kimlerin yararına peki ? Kusura bakmayın ama böyle bir sendikacılık anlayışı olmaz. Sayın sendika yöneticileri il temsilcinizlerin hiç paylaşımlarına bakmıyormusunuz, bu paylaşım zihniyeti sizlere bir yarar sağlıyor mu bir sorgulama yapıyormusunuz ? Hayır yapıyorsanız demek ki sizlerde bu paylaşım şeklini destekliyorsunuz demektir. Sormak istiyorum diğer sektördeki sendikalar sizden daha köklü ve bilgili sendikalar ve bu sendikalar bu tarz paylaşımlar hiç yapıyor mu ? Bu tarz bir ihtiyaçları var mı? Yoksa neden yok ? Bu anlayış zaafı tamamen eğitimsizlikten ve sendikacılık konusunda bilgisizlikten kaynaklıdır. 100 tane üye yapan bir kişiyiil temsilcisi yaparsanız ve bu kişinin sendikacılığın s sinden bi haberse bunlar hep sizin zararınızadır. Sizlere tavsiyem bu konuda temsilcilerinize yol gösterin, eğitimleri sıklaştırın, gerektiğinde konfederasyonunuza bağlı diğer il temsilcilerinden eğitim ve bilgi almasını sağlayın, sendikacılık konusunda tecrübe kazanması sizlerin yararına olacaktır muhakkak, aksi şekli hem size hem sektörümüze zarar verir. Eğer ki sizler bu tarz davranışlardan memnunsanız ben bunda başka bir düşünce ararım. Amaç dışı yapılan her türlü sendikacılık illaki elde patlar, bunu bilelim. 300.000 kişilik bir sektör bar yukarıda da dediğim gibi ne kadar zorlarsanız zorlayın bu kadar kişiyi bir çatı altında bir sendika altında toplayamazsınız. Şüphesiz ki diğer sendikalarında amacı hep budur, hep bana hep bana zihniyeti. Eğer ki gerçek bir sendikacılık yapılacaksa, özel güvenlik camiasının gelişimi ve ilerlemesi için yapılacaksa bu sendikacılık herkes kazanır. Sosyal medyada yaptığınız paylaşım anlayışınız değişince diğer sendikalar da sizin yaptığınız değişimi takip edecektir. Buda tüm sektörün yararına olacaktır.
Sonuçta 300.000 kişilik bir sektör, yani 300.000 sendikalı olma ihtimali olan kişi.
Son olarak, şu soruyu zatwn kendinize sorarsanız değişime ihtiyacınız var mı yokmu görürsünüz.
Yıllardır yaptığınız sendikacılık anlayışınızla,yaptığınız faaliyetlerle 300.000 kişilik sektörün kaç kişisini üye yapabildiniz ve bu üye yaptıklarınızın kaç kişisinin sorununa çare olabildiniz.
Yeterli sanırım..
Saygılarımla..

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÇSGB’DAN HERKEŞE ZAM, AMA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNE YOK

  * Görevini ateşli silahlarla icra eden özel güvenlik görevlilerine, fiilen çalışılan günler için 2,00(iki)TL/Gün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir