13 Kasım 2018 , Salı
Anasayfa / Hukuk / EVLİLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILAN İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ ?

EVLİLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILAN İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ ?

EVLİLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILAN İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ ?

İşyerinden kendi isteği ile ( istifa ) ile ayrılanların kıdem tazminatına hak kazanamayacağını önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bu günden itibaren önümüzdeki 1 hafta istifaya rağmen kimlerin kıdem tazminatına hak kazanacağını kısaca anlatacağız. Tüm Emekçi kardeşlerimize faydalı olması dileği ile…
İşveren’in Evlilikten dolayı işten ayrılan kadın sigortalılara iş kanununa göre kıdem tazminatı ödenmesi zorunluluğu vardır. 1475 sayılı eski İş Kanunu’nun 14’üncü maddesinde; Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi rızası ile hizmet akdini sona erdirmesi durumunda,” kadın işçilerin kıdem tazminatı almaya hak kazanacakları hükme bağlanmıştır.

Av. Mehmet Bakır Bayık
facebook.com/bayikhukuk/

Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın sigortalılara belli şartları sağlamaları halinde kıdem tazminatı ödenmektedir.
Yürürlükteki iş kanununa göre Kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılması durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir. Bu haktan yararlanılabilmesi için; iş sözleşmesinin evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı olarak feshi, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması, feshin gerekçesinin evlilik olduğunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Bir yıllık süre hak düşürücü süredir. Evlenmenin üstünden bir yıllık süre geçtikten sonra, kadın işçi artık evliliğe dayanarak iş akdini haklı nedenle feshedemez. Ayrıca Evliliğin Belediye Evlenme Memuru veyahut diğer yetkili yetkili huzurunda yapılmış olması gerekir. Erkek işçilerin evlilik nedeniyle iş akdini feshedip kıdem tazminatı talep etmesi mümkün değildir. İş Kanunu bu hakkı sadece kadın işçilere tanımıştır.
İşverenin Yazılı talebe rağmen işçinin kdıem tazminatı ve diğer alacaklarını ödememesi halinde kadın işçi iş mahkemelerinde alacak davası açmalıdır.

  • 10
    Shares

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3’LÜ VARDİYA DA, HAFTALIK VARDİYA DEĞİŞİMİ VE HAFTALIK İZİN

SORU: Biz bir kamu kurumda güvenlik görevlisi olarak çalışıyoruz. Üç vardiya şeklinde çalışıyoruz, her hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir