18 Kasım 2018 , Pazar
Anasayfa / Yazarlar / STADYUMLARDA Kİ OLAYLAR HERKESİN KABAHATİDİR

STADYUMLARDA Kİ OLAYLAR HERKESİN KABAHATİDİR

Stadyumlarda yaşanan özel güvenlik görevlisi konulu olayların kahramanları ne Tolga Zengin’dir, ne de Şenol Güneş. Bu stadyum olayları ne ilktir ne de son olacaktır. Stadyumlardaki özel güvenlik görevlisi ile ilgili tartışmaların hepsinde hep tek tarafın üzerlerine çekilmiştir bu oklar,
‎Kimin ?
‎ Tabiki özel güvenlik görevlilerinin üzerine.
‎Özel güvenlik görevlileri aslında stadyumlarda hep sorunlar yaşadı, bu sorunlarda yeri geldi, özel güvenlik görevlileri haklı oldu yeri geldi özel güvenlik görevlileri haksız oldu ama şu bir gerçek hep ilgisiz kalındı.
‎Medyada iki gün konuşuldu stadyumda özel güvenlik görevlileri ilgili sorunlar, sonra gündem haftaya oynanacak maçlara odaklandı malum, medyamız hep günlük konulara değinir, yeni bir gündemlik konu oluştuğu zaman bir önceki konu rafa kalkar. Siyasilerde de aynı şekildir bu olay gündem politikası kısaca böyle birşeydir.
‎Bu olay ilk değildir demiştik, şöyle bir hafızamızı kurcalarsak mesela, Fenerbahçenin yine kendi evinde oynağı bir maçta bir özel güvenlik görevlisi meslektaşımız sahaya giren taraftarların arasından kalmış, taraftarlar tarafından kafasına hem sandelye yerken aynı esnada da arkasından uçan tekmeyle sırtına darbe alıyordu, başka bir olay Olimpiyat stadyumda yaşanıyor, Beşiktaş’ın sahasında, yine sahaya yüzlerce kişi giriyor, yine bir Özel güvenlik meslektaşımız, taraftarların arasında kalıp kafasına sandalye mi yemedi, darp mı edilmedi, bunlar sadece medyaya yansıyanların bir kaçıdır, sizler sanıyormusunuz, bu olaylar sadece bir iki tane ? Aslında yıllardır özel güvenlik görevlilerinin görev aldığı her stadyumda olaylar oluyor, irili ufaklı her türlü konuda özel güvenlik görevlilerinin içinde bulunduğu olaylar mevcuttur. Sadece bunlar medyaya yansımadığı için ve çoğu kişinin iki kelimeyle yorum yaptığı ve sonrasında “-aman boşver diğer gündeme geçelim” geçiştirilmiştir.
‎Yani yine iyisiyle kötüsüyle geçiştirilicektir, dün geçiştirildiği gibi…
‎Bu geçiştirmeleri, tek medya ve siyasiler değil, bizlerde yapıyoruz, geçen gün bir yazıda dikkati çekti, “toplama güvenlik görevlisi” tabiri, haklılık payı var, stadyumda görev eğitimi olmayan kişiler, gidiyor stadyumlara amiri “şunu şu şekil yapıyorsun veya sen burda dur etrafı kolla”bu mantıkla stadyum güvenliği olmaz. Onu geçtim artık stadyuma part-time personel arayanlar bile ilan verirken “maç seyretme keyfini benle yaşa” tabirine benzer şekillerde ilanlar veriyorlarsa, bu kendimize biraz çeki düzen verilmesi anlamına geliyor. Hele hala daha 50-60 TL gibi rakamlara maçlara gidiliyorsa, gerçi bu rakamların çoğunluğu aracı ve aracının aracılarına gidiyor yani senin paran kırpılıyorsa ve sen hala umursamaz bir şekilde bu rakamlara tav olarak gidiyorsan kabahatin birazını da kendinde aramalısın.
‎Yani ortada yıllardır bir yanlış sistem varsa ve bu sadece maçtaki yaşanan olaylarla dillendiriliyorsa yıllardır hiçbir şey olmamış gibi davranmak herkesin kusurudur, devletin, medyanın, siyasilerin, takım yöneticilerinin, sendika yöneticilerinin, taraftarların ve biz özel güvenlik görevlilerinin kusurudur, kabahatidir.

  • 47
    Shares

Hakkında SECURİTY TÜRK

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ TALİMAT NEYSE ONU YAPIYOR

Özel güvenlik sektörünü ilgilendiren yazı ve makalelere sayfamızda yer vermeye devam ediyoruz. Bugünkü makalemiz Yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir